Kumulativ diskriminering
Journal article, Peer reviewed
Åpne
Permanent lenke
http://hdl.handle.net/11250/2444966Utgivelsesdato
2016Metadata
Vis full innførselSamlinger
Originalversjon
Midtbøen, A.H. og Liden, H. (2016) Kumulativ diskriminering. Sosiologisk tidsskrift, 1, s. 3-26. 10.18261/issn.1504-2928-2016-01-01Sammendrag
I denne artikkelen diskuterer vi relevansen av begrepet kumulativ diskriminering for å forstå de langsiktige konsekvensene av etnisk diskriminering i det norske samfunnet. Begrepet sikter til hvordan disktriminering kan gå "i arv" over generasjoner, også i fraværet av direkte diskriminering. I drøftingen bygger vi på en metastudie av forskning om diskriminering av samer, nasjonale minoriteter og nyere innvandrergrupper i Norge, og vi diskuterer på hvilke måter begrepet kan gi ny innsikt til et fragmentert forskningsfelt. Vi konkluderer med at kumulativ diskriminering er et relevant begrep for å forstå situasjonen for samer og nasjonale minoriteter, om enn på forskjellige måter for ulike grupper, mens begrepets relevans for innvandrere og deres etterkommere er et mer åpent spørsmål som avhenger av de langsiktige inkorporasjonsmønstre blant etterkommere i norsk arbeids- og samfunnsliv.
Beskrivelse
Artikkel basert på en metastudie av forskning om diskriminering av samer, nasjonale minoriteter og nyere innvandrergrupper i Norge.